پذیرش خود یعنی چه و چگونه خود را بپذیریم؟

این مقاله رو برای دوستاتون بفرستید:

واتس‌اپ
تلگرام
توییتر
ایمیل
پذیرش خود یعنی چه و چگونه خود را بپذیریم؟

در این مقاله قصد دارم در مورد اینکه پذیرش خود یعنی چه صحبت کنم. پذیرفتن خود، کلید به زندگی خوشبخت و ارضا کننده‌تری است. این معنایی دارد که ما نباید به دنبال کمال گرایی یا درگیر بودن با نگرانی‌های دیگران بگردیم. به جای آن، پذیرش خود به معنای قبول کردن خودتان به همراه تمام نقاط ضعف و نقاط قوتتان است.

پذیرش خود یعنی چه؟ (قدرت پذیرش)

اگر در دوره های عزت نفس ما شرکت کرده باشید ، تاحالا متوجه شدید  عزت نفس ۶ ستون دارد. که یکی از ستون های عزت نفس ، خود پذیری یا پذیرش خویشتن است. همین موضوع، اهمیت قدرت پذیرش را بیام می کند. اگر مایل به یادگیری شش ستون عزت نفس هستید ، یا می خواهید روی عزت نفس خود کار کنی، حتما در دوره رایگان عزت نفس ما یا صفحه یادگیری عزت نفس ما دیدن کنید. خب بگذریم! اما در این مقاله می‌خواهیم بدانیم که پذیرش خود یعنی چه و چرا پذیرش خود انقدر مهم است و چگونه می‌تواند به رفاه ما کمک کند؟

پذیرفتن نقاط ضعف خود

پذیرش خود به معنای پذیرفتن تمام نقاط ضعف خود است. این مهم است زیرا هیچ کسی بدون عیب و نقص نیست و این به هیچ وجه مشکلی ندارد. همانطور که نویسنده‌ای مشهور به نام برنه براون می‌گوید: “وقتی ما داستان زندگی‌امان را به دلیل تمام ویژگی‌ها و تجربیات عجیب و غریبمان دوست داشته باشیم، این تصمیم شجاعانه‌ای است.” این تاکید می‌کند که ویژگی‌ها و تجربیات عجیب و غریب ما، قسمتی از همان چیزی هستند که ما را منحصر به فرد و زیبا می‌کنند.

واکنش به نقدهای دیگران

یکی از جوانب آزادکننده پذیرش خود، از بین بردن نقاب‌هایی است که ممکن است برای انطباق با توقعات دیگران بزنیم. وقتی که خودتان را قبول دارید، نیازی به تظاهر به شخصیتی که نیستید نخواهید داشت. همانگونه که دکتر استیو مارابولی می‌گوید: “من کامل نیستم، اما کافی هستم.” بودن واقعی و اصیل مهمتر از این است که تلاش کنیم با توقعات جامعه همخوانی داشته باشیم.

رها کردن منفی‌گرایی شخصی

پذیرش خود به معنای ترک اندیشه‌های منفی و خودسازگاری با احساسات مثبت است. به جای اینکه به خودتان بگویید “من به اندازه کافی خوب نیستم”، باید به خودتان بگویید “من از اینجا به عنوان یک فرد شایسته شروع می‌کنم.” به یاد داشته باشید که، همانطور که آلبرت الیس روانشناس معروف گفته است: “بهترین زمانهای زندگی شما، زمانی‌اند که تصمیم می‌گیرید مشکلاتتان متعلق به شماست. آنها را به گردن مادرتان، محیط زیست یا حتی رئیس جمهور نمی‌اندازید. شما در این زمانها درک می‌کنید که شما کنترل دارید. این سرنوشت شماست.”  پیشنهاد میشود مقاله تغییر باورهای منفی را مطالعه کنید.

قدرت عشق به خود

پذیرش خود همراه با عشق به خود می‌آید. وقتی واقعاً خودتان را قبول دارید، دروازه‌ای را برای دوست داشتن بی‌قید و شرط خود باز می‌کنید. همانطور که روپل می‌گوید: “اگر خودت را دوست نداشته باشی، چگونه می‌توانی دیگری را دوست داشته باشی؟” پرورش عشق به خود به شما کمک می‌کند تا روابط سالم‌تری را بسازید و زندگی خوشبخت‌تری داشته باشید.

گام‌های عملی برای پذیرفتن خود

حالا که مفهوم پذیرش خود را درک کردید، بهترین زمان برای اقدام است:

1. با جملات تاکیدی شروع کنید: هر روز با جملات مثبت شروع کنید و به خود یادآوری کنید که شما شایسته و منحصر به فرد هستید.

2. شفقت به خود را تمرین کنید: وقتی اشتباهی انجام می‌دهید، با مهربانی با خودتان برخورد کنید، همانند اینکه با دوستتان رفتار می‌کنید.

3. خود را در محیطی مثبت احاطه کنید: زمان خود را با افرادی بگذرانید که از شما حمایت می‌کنند و شما را بالا می‌برند، و از منفی‌گرایی دوری کنید.

حرف آخر

پذیرش خود یک سفر تحول‌آفرین است. این به معنایی است که شما همان‌طور که هستید کافی هستید و نقص‌های شما چیزی است که شما را به زیبایی انسان تبدیل می‌کند. از امروز سفر خود به سوی پذیرش خود را آغاز کنید و تماشا کنید که چگونه هر جانبه از زندگی شما را غنی‌تر می‌کند. به یاد داشته باشید که شما لایق عشق، احترام و شادی هستید و همه چیز با پذیرش خود شروع می‌شود.

با اقدامات کوچک، امروز اولین قدم را به سوی پذیرش خود بردارید و ببینید چگونه دنیای شما تغییر می‌کند. این سفر به سوی یک زندگی خوشبخت‌تر و با رضایت بیشتر را آغاز کنید!

تقویت احساس ارزشمندی

دوره آموزشی پیشنهادی ما

این دوره مخصوص کسانی است که از دید دیگران خوب و ارزشمند به نظر می رسند اما در تنهایی خود را ارزشمند نمی دانند. بیایید ۷ساعت با ما همراه شوید تا احساس ناکافی بودن را برای ادامه زندگی با احساس ارزشمندی عوض کنیم.

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *