تأثیر عزت نفس پایین بر تصمیم گیری ما

این مقاله رو برای دوستاتون بفرستید:

واتس‌اپ
تلگرام
توییتر
ایمیل
تأثیر عزت نفس پایین بر تصمیم گیری ما

عزت نفس پایین می تواند تاثیر قابل توجهی بر کیفیت تصمیم گیری ما داشته باشد. بیایید در این مقاله بررسی کنیم که تأثیر عزت نفس پایین بر تصمیم گیری ما در زندگی ، می تواند چه پیامدهای منفی در زندگی ما داشته باشد.

1. شک به خود

عزت نفس پایین اغلب منجر به شک و تردید به خود می شود. این شک به خود می تواند مانع از توانایی شما در تصمیم گیری های قاطع در زندگی شخصی ما شود. ممکن است قضاوت خود را زیر سوال ببرید و در مواجهه با انتخاب ها تردید کنید، که می تواند مانع پیشرفت در زندگی شخصی و حرفه ای می شود. این حتی میتواند روی زندگی با شریک عاطفی شما هم تاثیر بگذارید ( 10 نشانه عزت نفس پایین در رابطه )

2. ترس از شکست

افرادی که عزت نفس پایینی دارند بیشتر از شکست می ترسند. این ترس می تواند شما را از ریسک کردن، امتحان کردن چیزهای جدید و تصمیم گیری هایی که می تواند منجر به رشد شخصی یا حرفه ای شود، باز دارد.

3. خودگویی منفی

خودگویی منفی مداوم یکی از ویژگی های رایج عزت نفس پایین است. این منتقد درونی می تواند قضاوت شما را مخفی کند و شما را از تصمیم گیری های مثبت دور کند. برای مبارزه با این موضوع، بهتر است منتقد درونی را ساکت کنید و روی تأیید خود تمرکز کنید.

اگر شما عزت نفس پایینی داشته باشید ، همیشه با خود امثال این افکار را دارید یا در ناخودآگاه خود به آن این فکر می کنید: “من برای این کار به اندازه کافی باهوش نیستم”، “من همیشه اشتباه می کنم، این هم خراب می کنم” ، “فقط از روی ترحم آن را پیشنهاد کردند”. و این می تواند به شدت از موقعیت های پیشرفت شغلی تاثیر بگذارد. پیشنهاد می کنم مقاله تغییر باورهای منفی را مطالعه کنید.

4. جستجوی تایید از دیگران

عزت نفس پایین اغلب افراد را به دنبال تایید از دیگران سوق می دهد. وقتی تصمیم گیری به اعتبار دیگران بستگی دارد، ممکن است با خواسته ها یا اهداف واقعی شما همسو نباشد. برای به دست آوردن مجدد استقلال، اولویت دادن به خود اعتباری ضروری است.

5. اجتناب از مسئولیت

افراد با عزت نفس پایین ممکن است از قبول مسئولیت تصمیمات خود دوری کنند. سرزنش دیگران یا شرایط به یک مکانیسم مقابله تبدیل می شود. برای غلبه بر این موضوع، بهتر است تصمیمات خود را چه خوب و چه بد تصدیق کنید و از آنها درس بگیرید.

نتیجه گیری

در نتیجه، عزت نفس پایین می تواند به شدت بر تصمیم گیری در جنبه های مختلف زندگی تأثیر بگذارد. با شناخت این موضوع و تلاش فعالانه برای بهبود عزت نفس خود، می توانید تصمیمات مطمئن تر و مثبت تری بگیرید که با خود واقعی شما همسو باشد. اجازه ندهید شک و تردید به خود شما را عقب نگه دارد. ارزش خود را بپذیرید و انتخاب هایی را انجام دهید که به شما قدرت می بخشد. بسیار مهم است که به یاد داشته باشید که عزت نفس پایین را می توان درمان کرد. اطراف خود را با تأثیرات و جملات تاکیدی مثبت احاطه کنید. خود را ارزشمند بدانید، توانایی های تصمیم گیری شما در طول زمان بهبود می یابد.

امروز اقدام کنید!

برای افزایش عزت نفس خود تلاش کنید، قطعا بهبود این موضوع مثل آمپول یا سرم نیست که سریع نتیجه حاصل شود، کمی در مسیر بهبود صبوری کنید. اگ به مباحث عزت نفس علاقه دارید، حتما از صفحه آموزش عزت نفس دیدن کنید

تقویت احساس ارزشمندی

دوره آموزشی پیشنهادی ما

این دوره مخصوص کسانی است که از دید دیگران خوب و ارزشمند به نظر می رسند اما در تنهایی خود را ارزشمند نمی دانند. بیایید ۷ساعت با ما همراه شوید تا احساس ناکافی بودن را برای ادامه زندگی با احساس ارزشمندی عوض کنیم.

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. سلام خسته نباشید استاد خدایا را هزار مرتبه شگر می کنم چون جلوتر حال روز خوبی نداشتم از آنجایی هم که سه ماه بود که همسرم از هم جدا شده بود و آگاهی نداشتم فکر می کردم به آخر خط رسیدم و زندگی برایم معنی نداشت فکر می کردم طلاق گرفته تمام شده وهر روز خودم با فکرها بی جاه وبی معنی مشغول داشتم وناامید از زندگی شده بودم تا این که داخل گوشی دوره مقدماتی آقای ارجمندی را گوش کردم وحالا ۷روز خدا شگر می کنم وممنونم از آقای ارجمندی